E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermėschen vermischen (D) – mélanger, mźler (F)
Stammformen vermėschenvermėschtvermėscht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėschen
duvermėschs
hien/si,hatt/etvermėscht
mirvermėschen
dirvermėscht
sivermėschen
Passé composé
echhuvermėscht
duhuesvermėscht
hien/si,hatt/ethuetvermėscht
mirhuvermėscht
dirhuttvermėscht
sihuvermėscht
Plus-que-parfait
echhatvermėscht
duhasvermėscht
hien/si,hatt/ethatvermėscht
mirhatevermėscht
dirhatvermėscht
sihatevermėscht
Futur I
echwäert vermėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėschen
dugéifsvermėschen
hien/si,hatt/etgéifvermėschen
mirgéifevermėschen
dirgéiftvermėschen
sigéifevermėschen
Conditionnel Passé composé
echhättvermėscht
duhässvermėscht
hien/si,hatt/ethättvermėscht
mirhättevermėscht
dirhättvermėscht
sihättevermėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėsch!
Plurielvermėscht!
vermėscht
vermėschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivermėscht
dugëssvermėscht
hie/si,hatt/etgëttvermėscht
mirgivermėscht
dirgittvermėscht
sigivermėscht
Passé composé
echsivermėscht ginn
dubassvermėscht ginn
hien/si,hatt/etassvermėscht ginn
mirsivermėscht ginn
dirsiddvermėscht ginn
sisivermėscht ginn
Plus-que-parfait
echwarvermėscht ginn
duwaarsvermėscht ginn
hien/si,hatt/etwarvermėscht ginn
mirwarevermėscht ginn
dirwaartvermėscht ginn
siwarevermėscht ginn
Futur I
echwäert vermėscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vermėscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vermėscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vermėscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschenbäimėschendramėschenmatmėschenmėschen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles