E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermėttel-en ermitteln (D)enquźer (F)
Stammformen ermėttel-enermėttel-termėttel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echermėttel-en
duermėttel-es
hien/si,hatt/etermėttel-t
mirermėttel-en
dirermėttel-t
siermėttel-en
Passé composé
echhunnermėttel-t
duhuesermėttel-t
hien/si,hatt/ethuetermėttel-t
mirhunnermėttel-t
dirhuttermėttel-t
sihunnermėttel-t
Plus-que-parfait
echhatermėttel-t
duhasermėttel-t
hien/si,hatt/ethatermėttel-t
mirhatenermėttel-t
dirhatermėttel-t
sihatenermėttel-t
Futur I
echwäert ermėttel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermėttel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermėttel-en
dugéifsermėttel-en
hien/si,hatt/etgéifermėttel-en
mirgéifenermėttel-en
dirgéiftermėttel-en
sigéifenermėttel-en
Conditionnel Passé composé
echhättermėttel-t
duhässermėttel-t
hien/si,hatt/ethättermėttel-t
mirhättenermėttel-t
dirhättermėttel-t
sihättenermėttel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermėttel!
Plurielermėttel-t!
ermėttel-t
ermėttel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnermėttel-t
dugëssermėttel-t
hie/si,hatt/etgëttermėttel-t
mirginnermėttel-t
dirgittermėttel-t
siginnermėttel-t
Passé composé
echsinnermėttel-t ginn
dubassermėttel-t ginn
hien/si,hatt/etassermėttel-t ginn
mirsinnermėttel-t ginn
dirsiddermėttel-t ginn
sisinnermėttel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarermėttel-t ginn
duwaarsermėttel-t ginn
hien/si,hatt/etwarermėttel-t ginn
mirwarenermėttel-t ginn
dirwaartermėttel-t ginn
siwarenermėttel-t ginn
Futur I
echwäert ermėttel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermėttel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ermėttel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ermėttel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ermėttel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwermėttel-envermėttel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles