E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwermėttelen übermitteln (D)transmettre (F)
Stammformen iwwermėtteleniwwermėtteltiwwermėttelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwermėttelen
duiwwermėtteles
hien/si,hatt/etiwwermėttelt
miriwwermėttelen
diriwwermėttelt
siiwwermėttelen
Passé composé
echhunniwwermėttelt
duhuesiwwermėttelt
hien/si,hatt/ethuetiwwermėttelt
mirhunniwwermėttelt
dirhuttiwwermėttelt
sihunniwwermėttelt
Plus-que-parfait
echhatiwwermėttelt
duhasiwwermėttelt
hien/si,hatt/ethatiwwermėttelt
mirhateniwwermėttelt
dirhatiwwermėttelt
sihateniwwermėttelt
Futur I
echwäert iwwermėttelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwermėttelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwermėttelen
dugéifsiwwermėttelen
hien/si,hatt/etgéifiwwermėttelen
mirgéifeniwwermėttelen
dirgéiftiwwermėttelen
sigéifeniwwermėttelen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwermėttelt
duhässiwwermėttelt
hien/si,hatt/ethättiwwermėttelt
mirhätteniwwermėttelt
dirhättiwwermėttelt
sihätteniwwermėttelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwermėttel!
Plurieliwwermėttelt!
iwwermėttelt
iwwermėttelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginniwwermėttelt
dugëssiwwermėttelt
hie/si,hatt/etgëttiwwermėttelt
mirginniwwermėttelt
dirgittiwwermėttelt
siginniwwermėttelt
Passé composé
echsinniwwermėttelt ginn
dubassiwwermėttelt ginn
hien/si,hatt/etassiwwermėttelt ginn
mirsinniwwermėttelt ginn
dirsiddiwwermėttelt ginn
sisinniwwermėttelt ginn
Plus-que-parfait
echwariwwermėttelt ginn
duwaarsiwwermėttelt ginn
hien/si,hatt/etwariwwermėttelt ginn
mirwareniwwermėttelt ginn
dirwaartiwwermėttelt ginn
siwareniwwermėttelt ginn
Futur I
echwäert iwwermėttelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwermėttelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif iwwermėttelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif iwwermėttelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier iwwermėttelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermėttelenvermėttelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles