E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermėttel-en vermitteln (D)communiquer (F)
Stammformen vermėttel-envermėttel-tvermėttel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėttel-en
duvermėttel-es
hien/si,hatt/etvermėttel-t
mirvermėttel-en
dirvermėttel-t
sivermėttel-en
Passé composé
echhuvermėttel-t
duhuesvermėttel-t
hien/si,hatt/ethuetvermėttel-t
mirhuvermėttel-t
dirhuttvermėttel-t
sihuvermėttel-t
Plus-que-parfait
echhatvermėttel-t
duhasvermėttel-t
hien/si,hatt/ethatvermėttel-t
mirhatevermėttel-t
dirhatvermėttel-t
sihatevermėttel-t
Futur I
echwäert vermėttel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėttel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėttel-en
dugéifsvermėttel-en
hien/si,hatt/etgéifvermėttel-en
mirgéifevermėttel-en
dirgéiftvermėttel-en
sigéifevermėttel-en
Conditionnel Passé composé
echhättvermėttel-t
duhässvermėttel-t
hien/si,hatt/ethättvermėttel-t
mirhättevermėttel-t
dirhättvermėttel-t
sihättevermėttel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėttel!
Plurielvermėttel-t!
vermėttel-t
vermėttel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivermėttel-t
dugëssvermėttel-t
hie/si,hatt/etgëttvermėttel-t
mirgivermėttel-t
dirgittvermėttel-t
sigivermėttel-t
Passé composé
echsivermėttel-t ginn
dubassvermėttel-t ginn
hien/si,hatt/etassvermėttel-t ginn
mirsivermėttel-t ginn
dirsiddvermėttel-t ginn
sisivermėttel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvermėttel-t ginn
duwaarsvermėttel-t ginn
hien/si,hatt/etwarvermėttel-t ginn
mirwarevermėttel-t ginn
dirwaartvermėttel-t ginn
siwarevermėttel-t ginn
Futur I
echwäert vermėttel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėttel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vermėttel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vermėttel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vermėttel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermėttel-eniwwermėttel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles