E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
miergelen Mergel in den Boden mischen (D)
Stammformen miergelenmiergeltgemiergelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmiergelen
dumiergels
hien/si,hatt/etmiergelt
mirmiergelen
dirmiergelt
simiergelen
Pass compos
echhugemiergelt
duhuesgemiergelt
hien/si,hatt/ethuetgemiergelt
mirhugemiergelt
dirhuttgemiergelt
sihugemiergelt
Plus-que-parfait
echhatgemiergelt
duhasgemiergelt
hien/si,hatt/ethatgemiergelt
mirhategemiergelt
dirhatgemiergelt
sihategemiergelt
Futur I
echwäert miergelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemiergelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmiergelen
dugéifsmiergelen
hien/si,hatt/etgéifmiergelen
mirgéifemiergelen
dirgéiftmiergelen
sigéifemiergelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemiergelt
duhssgemiergelt
hien/si,hatt/ethttgemiergelt
mirhättegemiergelt
dirhttgemiergelt
sihättegemiergelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermiergel!
Plurielmiergelt!
gemiergelt
miergelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigemiergelt
dugëssgemiergelt
hie/si,hatt/etgëttgemiergelt
mirgigemiergelt
dirgittgemiergelt
sigigemiergelt
Pass compos
echsigemiergelt ginn
dubassgemiergelt ginn
hien/si,hatt/etassgemiergelt ginn
mirsigemiergelt ginn
dirsiddgemiergelt ginn
sisigemiergelt ginn
Plus-que-parfait
echwargemiergelt ginn
duwaarsgemiergelt ginn
hien/si,hatt/etwargemiergelt ginn
mirwaregemiergelt ginn
dirwaartgemiergelt ginn
siwaregemiergelt ginn
Futur I
echwäert gemiergelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemiergelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gemiergelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gemiergelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gemiergelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles