E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bemierk-en bemerken (D)remarquer (F)
Stammformen bemierk-enbemierk-tbemierk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbemierk-en
dubemierk-s
hien/si,hatt/etbemierk-t
mirbemierk-en
dirbemierk-t
sibemierk-en
Pass compos
echhubemierk-t
duhuesbemierk-t
hien/si,hatt/ethuetbemierk-t
mirhubemierk-t
dirhuttbemierk-t
sihubemierk-t
Plus-que-parfait
echhatbemierk-t
duhasbemierk-t
hien/si,hatt/ethatbemierk-t
mirhatebemierk-t
dirhatbemierk-t
sihatebemierk-t
Futur I
echwäert bemierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bemierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbemierk-en
dugéifsbemierk-en
hien/si,hatt/etgéifbemierk-en
mirgéifebemierk-en
dirgéiftbemierk-en
sigéifebemierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttbemierk-t
duhssbemierk-t
hien/si,hatt/ethttbemierk-t
mirhättebemierk-t
dirhttbemierk-t
sihättebemierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbemierk!
Plurielbemierk-t!
bemierk-t
bemierk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibemierk-t
dugëssbemierk-t
hie/si,hatt/etgëttbemierk-t
mirgibemierk-t
dirgittbemierk-t
sigibemierk-t
Pass compos
echsibemierk-t ginn
dubassbemierk-t ginn
hien/si,hatt/etassbemierk-t ginn
mirsibemierk-t ginn
dirsiddbemierk-t ginn
sisibemierk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbemierk-t ginn
duwaarsbemierk-t ginn
hien/si,hatt/etwarbemierk-t ginn
mirwarebemierk-t ginn
dirwaartbemierk-t ginn
siwarebemierk-t ginn
Futur I
echwäert bemierk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bemierk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bemierk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bemierk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bemierk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mierk-envermierk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles