E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermierk-en vermerken (D) – noter, comptabiliser (F)
Stammformen vermierk-envermierk-tvermierk-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermierk-en
duvermierk-s
hien/si,hatt/etvermierk-t
mirvermierk-en
dirvermierk-t
sivermierk-en
Pass compos
echhuvermierk-t
duhuesvermierk-t
hien/si,hatt/ethuetvermierk-t
mirhuvermierk-t
dirhuttvermierk-t
sihuvermierk-t
Plus-que-parfait
echhatvermierk-t
duhasvermierk-t
hien/si,hatt/ethatvermierk-t
mirhatevermierk-t
dirhatvermierk-t
sihatevermierk-t
Futur I
echwäert vermierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermierk-en
dugéifsvermierk-en
hien/si,hatt/etgéifvermierk-en
mirgéifevermierk-en
dirgéiftvermierk-en
sigéifevermierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermierk-t
duhssvermierk-t
hien/si,hatt/ethttvermierk-t
mirhättevermierk-t
dirhttvermierk-t
sihättevermierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermierk!
Plurielvermierk-t!
vermierk-t
vermierk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermierk-t
dugëssvermierk-t
hie/si,hatt/etgëttvermierk-t
mirgivermierk-t
dirgittvermierk-t
sigivermierk-t
Pass compos
echsivermierk-t ginn
dubassvermierk-t ginn
hien/si,hatt/etassvermierk-t ginn
mirsivermierk-t ginn
dirsiddvermierk-t ginn
sisivermierk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvermierk-t ginn
duwaarsvermierk-t ginn
hien/si,hatt/etwarvermierk-t ginn
mirwarevermierk-t ginn
dirwaartvermierk-t ginn
siwarevermierk-t ginn
Futur I
echwäert vermierk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermierk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermierk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermierk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermierk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bemierk-enmierk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles