E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mierk-en merken (D)retenir (F)
Stammformen mierk-enmierk-tge-mierk-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmierk-en
dumierk-s
hien/si,hatt/etmierk-t
mirmierk-en
dirmierk-t
simierk-en
Pass compos
echhuge-mierk-t
duhuesge-mierk-t
hien/si,hatt/ethuetge-mierk-t
mirhuge-mierk-t
dirhuttge-mierk-t
sihuge-mierk-t
Plus-que-parfait
echhatge-mierk-t
duhasge-mierk-t
hien/si,hatt/ethatge-mierk-t
mirhatege-mierk-t
dirhatge-mierk-t
sihatege-mierk-t
Futur I
echwäert mierk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mierk-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmierk-en
dugéifsmierk-en
hien/si,hatt/etgéifmierk-en
mirgéifemierk-en
dirgéiftmierk-en
sigéifemierk-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-mierk-t
duhssge-mierk-t
hien/si,hatt/ethttge-mierk-t
mirhättege-mierk-t
dirhttge-mierk-t
sihättege-mierk-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermierk!
Plurielmierk-t!
ge-mierk-t
mierk-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-mierk-t
dugëssge-mierk-t
hie/si,hatt/etgëttge-mierk-t
mirgige-mierk-t
dirgittge-mierk-t
sigige-mierk-t
Pass compos
echsige-mierk-t ginn
dubassge-mierk-t ginn
hien/si,hatt/etassge-mierk-t ginn
mirsige-mierk-t ginn
dirsiddge-mierk-t ginn
sisige-mierk-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-mierk-t ginn
duwaarsge-mierk-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-mierk-t ginn
mirwarege-mierk-t ginn
dirwaartge-mierk-t ginn
siwarege-mierk-t ginn
Futur I
echwäert ge-mierk-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mierk-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-mierk-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-mierk-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-mierk-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bemierk-envermierk-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles