E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mijotiséieren köcheln (D) – cuisiner (F)
Stammformen mijotiséierenmijotiséiertmijotiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmijotiséieren
dumijotiséiers
hien/si,hatt/etmijotiséiert
mirmijotiséieren
dirmijotiséiert
simijotiséieren
Passé composé
echhumijotiséiert
duhuesmijotiséiert
hien/si,hatt/ethuetmijotiséiert
mirhumijotiséiert
dirhuttmijotiséiert
sihumijotiséiert
Plus-que-parfait
echhatmijotiséiert
duhasmijotiséiert
hien/si,hatt/ethatmijotiséiert
mirhatemijotiséiert
dirhatmijotiséiert
sihatemijotiséiert
Futur I
echwäert mijotiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mijotiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmijotiséieren
dugéifsmijotiséieren
hien/si,hatt/etgéifmijotiséieren
mirgéifemijotiséieren
dirgéiftmijotiséieren
sigéifemijotiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmijotiséiert
duhässmijotiséiert
hien/si,hatt/ethättmijotiséiert
mirhättemijotiséiert
dirhättmijotiséiert
sihättemijotiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermijotiséier!
Plurielmijotiséiert!
mijotiséiert
mijotiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimijotiséiert
dugëssmijotiséiert
hie/si,hatt/etgëttmijotiséiert
mirgimijotiséiert
dirgittmijotiséiert
sigimijotiséiert
Passé composé
echsimijotiséiert ginn
dubassmijotiséiert ginn
hien/si,hatt/etassmijotiséiert ginn
mirsimijotiséiert ginn
dirsiddmijotiséiert ginn
sisimijotiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmijotiséiert ginn
duwaarsmijotiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarmijotiséiert ginn
mirwaremijotiséiert ginn
dirwaartmijotiséiert ginn
siwaremijotiséiert ginn
Futur I
echwäert mijotiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mijotiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif mijotiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif mijotiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier mijotiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles