E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mijotis-éier-en köcheln (D) – cuisiner (F)
Stammformen mijotis-éier-enmijotis-éier-tmijotis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmijotis-éier-en
dumijotis-éier-s
hien/si,hatt/etmijotis-éier-t
mirmijotis-éier-en
dirmijotis-éier-t
simijotis-éier-en
Passé composé
echhumijotis-éier-t
duhuesmijotis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmijotis-éier-t
mirhumijotis-éier-t
dirhuttmijotis-éier-t
sihumijotis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmijotis-éier-t
duhasmijotis-éier-t
hien/si,hatt/ethatmijotis-éier-t
mirhatemijotis-éier-t
dirhatmijotis-éier-t
sihatemijotis-éier-t
Futur I
echwäert mijotis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mijotis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmijotis-éier-en
dugéifsmijotis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmijotis-éier-en
mirgéifemijotis-éier-en
dirgéiftmijotis-éier-en
sigéifemijotis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmijotis-éier-t
duhässmijotis-éier-t
hien/si,hatt/ethättmijotis-éier-t
mirhättemijotis-éier-t
dirhättmijotis-éier-t
sihättemijotis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermijotis-éier!
Plurielmijotis-éier-t!
mijotis-éier-t
mijotis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimijotis-éier-t
dugëssmijotis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttmijotis-éier-t
mirgimijotis-éier-t
dirgittmijotis-éier-t
sigimijotis-éier-t
Passé composé
echsimijotis-éier-t ginn
dubassmijotis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassmijotis-éier-t ginn
mirsimijotis-éier-t ginn
dirsiddmijotis-éier-t ginn
sisimijotis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmijotis-éier-t ginn
duwaarsmijotis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarmijotis-éier-t ginn
mirwaremijotis-éier-t ginn
dirwaartmijotis-éier-t ginn
siwaremijotis-éier-t ginn
Futur I
echwäert mijotis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mijotis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif mijotis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif mijotis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier mijotis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles