E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
minimiséieren minimisieren (D) – minimiser (F)
Stammformen minimiséierenminimiséiertminimiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echminimiséieren
duminimiséiers
hien/si,hatt/etminimiséiert
mirminimiséieren
dirminimiséiert
siminimiséieren
Passé composé
echhuminimiséiert
duhuesminimiséiert
hien/si,hatt/ethuetminimiséiert
mirhuminimiséiert
dirhuttminimiséiert
sihuminimiséiert
Plus-que-parfait
echhatminimiséiert
duhasminimiséiert
hien/si,hatt/ethatminimiséiert
mirhateminimiséiert
dirhatminimiséiert
sihateminimiséiert
Futur I
echwäert minimiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert minimiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifminimiséieren
dugéifsminimiséieren
hien/si,hatt/etgéifminimiséieren
mirgéifeminimiséieren
dirgéiftminimiséieren
sigéifeminimiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättminimiséiert
duhässminimiséiert
hien/si,hatt/ethättminimiséiert
mirhätteminimiséiert
dirhättminimiséiert
sihätteminimiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierminimiséier!
Plurielminimiséiert!
minimiséiert
minimiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiminimiséiert
dugëssminimiséiert
hie/si,hatt/etgëttminimiséiert
mirgiminimiséiert
dirgittminimiséiert
sigiminimiséiert
Passé composé
echsiminimiséiert ginn
dubassminimiséiert ginn
hien/si,hatt/etassminimiséiert ginn
mirsiminimiséiert ginn
dirsiddminimiséiert ginn
sisiminimiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarminimiséiert ginn
duwaarsminimiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarminimiséiert ginn
mirwareminimiséiert ginn
dirwaartminimiséiert ginn
siwareminimiséiert ginn
Futur I
echwäert minimiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert minimiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif minimiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif minimiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier minimiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles