E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ministréieren ministrieren (D) – ministrer (F)
Stammformen ministréierenministréiertministréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echministréieren
duministréiers
hien/si,hatt/etministréiert
mirministréieren
dirministréiert
siministréieren
Passé composé
echhuministréiert
duhuesministréiert
hien/si,hatt/ethuetministréiert
mirhuministréiert
dirhuttministréiert
sihuministréiert
Plus-que-parfait
echhatministréiert
duhasministréiert
hien/si,hatt/ethatministréiert
mirhateministréiert
dirhatministréiert
sihateministréiert
Futur I
echwäert ministréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ministréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifministréieren
dugéifsministréieren
hien/si,hatt/etgéifministréieren
mirgéifeministréieren
dirgéiftministréieren
sigéifeministréieren
Conditionnel Passé composé
echhättministréiert
duhässministréiert
hien/si,hatt/ethättministréiert
mirhätteministréiert
dirhättministréiert
sihätteministréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierministréier!
Plurielministréiert!
ministréiert
ministréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiministréiert
dugëssministréiert
hie/si,hatt/etgëttministréiert
mirgiministréiert
dirgittministréiert
sigiministréiert
Passé composé
echsiministréiert ginn
dubassministréiert ginn
hien/si,hatt/etassministréiert ginn
mirsiministréiert ginn
dirsiddministréiert ginn
sisiministréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarministréiert ginn
duwaarsministréiert ginn
hien/si,hatt/etwarministréiert ginn
mirwareministréiert ginn
dirwaartministréiert ginn
siwareministréiert ginn
Futur I
echwäert ministréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ministréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ministréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ministréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ministréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles