E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ministr-éier-en ministrieren (D)ministrer (F)
Stammformen ministr-éier-enministr-éier-tministr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echministr-éier-en
duministr-éier-s
hien/si,hatt/etministr-éier-t
mirministr-éier-en
dirministr-éier-t
siministr-éier-en
Passé composé
echhuministr-éier-t
duhuesministr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetministr-éier-t
mirhuministr-éier-t
dirhuttministr-éier-t
sihuministr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatministr-éier-t
duhasministr-éier-t
hien/si,hatt/ethatministr-éier-t
mirhateministr-éier-t
dirhatministr-éier-t
sihateministr-éier-t
Futur I
echwäert ministr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ministr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifministr-éier-en
dugéifsministr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifministr-éier-en
mirgéifeministr-éier-en
dirgéiftministr-éier-en
sigéifeministr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättministr-éier-t
duhässministr-éier-t
hien/si,hatt/ethättministr-éier-t
mirhätteministr-éier-t
dirhättministr-éier-t
sihätteministr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierministr-éier!
Plurielministr-éier-t!
ministr-éier-t
ministr-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiministr-éier-t
dugëssministr-éier-t
hie/si,hatt/etgëttministr-éier-t
mirgiministr-éier-t
dirgittministr-éier-t
sigiministr-éier-t
Passé composé
echsiministr-éier-t ginn
dubassministr-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassministr-éier-t ginn
mirsiministr-éier-t ginn
dirsiddministr-éier-t ginn
sisiministr-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarministr-éier-t ginn
duwaarsministr-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarministr-éier-t ginn
mirwareministr-éier-t ginn
dirwaartministr-éier-t ginn
siwareministr-éier-t ginn
Futur I
echwäert ministr-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ministr-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ministr-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ministr-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ministr-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles