E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermiwwel-en vermbeln (D)frapper (F)
Stammformen vermiwwel-envermiwwel-tvermiwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermiwwel-en
duvermiwwel-s
hien/si,hatt/etvermiwwel-t
mirvermiwwel-en
dirvermiwwel-t
sivermiwwel-en
Pass compos
echhuvermiwwel-t
duhuesvermiwwel-t
hien/si,hatt/ethuetvermiwwel-t
mirhuvermiwwel-t
dirhuttvermiwwel-t
sihuvermiwwel-t
Plus-que-parfait
echhatvermiwwel-t
duhasvermiwwel-t
hien/si,hatt/ethatvermiwwel-t
mirhatevermiwwel-t
dirhatvermiwwel-t
sihatevermiwwel-t
Futur I
echwäert vermiwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermiwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermiwwel-en
dugéifsvermiwwel-en
hien/si,hatt/etgéifvermiwwel-en
mirgéifevermiwwel-en
dirgéiftvermiwwel-en
sigéifevermiwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermiwwel-t
duhssvermiwwel-t
hien/si,hatt/ethttvermiwwel-t
mirhättevermiwwel-t
dirhttvermiwwel-t
sihättevermiwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermiwwel!
Plurielvermiwwel-t!
vermiwwel-t
vermiwwel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermiwwel-t
dugëssvermiwwel-t
hie/si,hatt/etgëttvermiwwel-t
mirgivermiwwel-t
dirgittvermiwwel-t
sigivermiwwel-t
Pass compos
echsivermiwwel-t ginn
dubassvermiwwel-t ginn
hien/si,hatt/etassvermiwwel-t ginn
mirsivermiwwel-t ginn
dirsiddvermiwwel-t ginn
sisivermiwwel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvermiwwel-t ginn
duwaarsvermiwwel-t ginn
hien/si,hatt/etwarvermiwwel-t ginn
mirwarevermiwwel-t ginn
dirwaartvermiwwel-t ginn
siwarevermiwwel-t ginn
Futur I
echwäert vermiwwel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermiwwel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermiwwel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermiwwel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermiwwel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opmiwwel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles