E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bleiwen bleiben (D)rester (F)stay (E)ficar (P)
Stammformen bleiwenbleiftbliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen
dubleifs
hien/si,hatt/etbleift
mirbleiwen
dirbleift
sibleiwen
Prtrit
echblouf
dubloufs
hien/si,hatt/etblouf
mirblouwen
dirblouft
siblouwen
Pass compos
echsibliwwen
dubassbliwwen
hien/si,hatt/etassbliwwen
mirsibliwwen
dirsiddbliwwen
sisibliwwen
Plus-que-parfait
echwarbliwwen
duwaarsbliwwen
hien/si,hatt/etwarbliwwen
mirwarebliwwen
dirwaartbliwwen
siwarebliwwen
Futur I
echwäert bleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif
dublifs
hien/si,hatt/etblif
mirbliwen
dirblift
sibliwen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbleiwen
dugéifsbleiwen
hien/si,hatt/etgéifbleiwen
mirgéifebleiwen
dirgéiftbleiwen
sigéifebleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierbliwwen
duwiersbliwwen
hien/si,hatt/etwierbliwwen
mirwierebliwwen
dirwiertbliwwen
siwierebliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif!
Plurielbleift!
bliwwen
bleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwendrubleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles