E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
demobiliséieren demobilisieren (D)démobiliser (F)
Stammformen demobiliséierendemobiliséiertdemobiliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdemobiliséieren
dudemobiliséiers
hien/si,hatt/etdemobiliséiert
mirdemobiliséieren
dirdemobiliséiert
sidemobiliséieren
Passé composé
echhunndemobiliséiert
duhuesdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethuetdemobiliséiert
mirhunndemobiliséiert
dirhuttdemobiliséiert
sihunndemobiliséiert
Plus-que-parfait
echhatdemobiliséiert
duhasdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethatdemobiliséiert
mirhatendemobiliséiert
dirhatdemobiliséiert
sihatendemobiliséiert
Futur I
echwäert demobiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demobiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemobiliséieren
dugéifsdemobiliséieren
hien/si,hatt/etgéifdemobiliséieren
mirgéifendemobiliséieren
dirgéiftdemobiliséieren
sigéifendemobiliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättdemobiliséiert
duhässdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethättdemobiliséiert
mirhättendemobiliséiert
dirhättdemobiliséiert
sihättendemobiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdemobiliséier!
Plurieldemobiliséiert!
demobiliséiert
demobiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndemobiliséiert
dugëssdemobiliséiert
hie/si,hatt/etgëttdemobiliséiert
mirginndemobiliséiert
dirgittdemobiliséiert
siginndemobiliséiert
Passé composé
echsinndemobiliséiert ginn
dubassdemobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassdemobiliséiert ginn
mirsinndemobiliséiert ginn
dirsidddemobiliséiert ginn
sisinndemobiliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwardemobiliséiert ginn
duwaarsdemobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwardemobiliséiert ginn
mirwarendemobiliséiert ginn
dirwaartdemobiliséiert ginn
siwarendemobiliséiert ginn
Futur I
echwäert demobiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demobiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif demobiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif demobiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier demobiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles