E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
moderéieren moderieren (D) – modérer (F)
Stammformen moderéierenmoderéiertmoderéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmoderéieren
dumoderéiers
hien/si,hatt/etmoderéiert
mirmoderéieren
dirmoderéiert
simoderéieren
Passé composé
echhumoderéiert
duhuesmoderéiert
hien/si,hatt/ethuetmoderéiert
mirhumoderéiert
dirhuttmoderéiert
sihumoderéiert
Plus-que-parfait
echhatmoderéiert
duhasmoderéiert
hien/si,hatt/ethatmoderéiert
mirhatemoderéiert
dirhatmoderéiert
sihatemoderéiert
Futur I
echwäert moderéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moderéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoderéieren
dugéifsmoderéieren
hien/si,hatt/etgéifmoderéieren
mirgéifemoderéieren
dirgéiftmoderéieren
sigéifemoderéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmoderéiert
duhässmoderéiert
hien/si,hatt/ethättmoderéiert
mirhättemoderéiert
dirhättmoderéiert
sihättemoderéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermoderéier!
Plurielmoderéiert!
moderéiert
moderéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimoderéiert
dugëssmoderéiert
hie/si,hatt/etgëttmoderéiert
mirgimoderéiert
dirgittmoderéiert
sigimoderéiert
Passé composé
echsimoderéiert ginn
dubassmoderéiert ginn
hien/si,hatt/etassmoderéiert ginn
mirsimoderéiert ginn
dirsiddmoderéiert ginn
sisimoderéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmoderéiert ginn
duwaarsmoderéiert ginn
hien/si,hatt/etwarmoderéiert ginn
mirwaremoderéiert ginn
dirwaartmoderéiert ginn
siwaremoderéiert ginn
Futur I
echwäert moderéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moderéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif moderéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif moderéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier moderéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles