E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
moderniséieren modernisieren (D) – moderniser (F)
Stammformen moderniséierenmoderniséiertmoderniséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmoderniséieren
dumoderniséiers
hien/si,hatt/etmoderniséiert
mirmoderniséieren
dirmoderniséiert
simoderniséieren
Passé composé
echhumoderniséiert
duhuesmoderniséiert
hien/si,hatt/ethuetmoderniséiert
mirhumoderniséiert
dirhuttmoderniséiert
sihumoderniséiert
Plus-que-parfait
echhatmoderniséiert
duhasmoderniséiert
hien/si,hatt/ethatmoderniséiert
mirhatemoderniséiert
dirhatmoderniséiert
sihatemoderniséiert
Futur I
echwäert moderniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moderniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmoderniséieren
dugéifsmoderniséieren
hien/si,hatt/etgéifmoderniséieren
mirgéifemoderniséieren
dirgéiftmoderniséieren
sigéifemoderniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmoderniséiert
duhässmoderniséiert
hien/si,hatt/ethättmoderniséiert
mirhättemoderniséiert
dirhättmoderniséiert
sihättemoderniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermoderniséier!
Plurielmoderniséiert!
moderniséiert
moderniséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimoderniséiert
dugëssmoderniséiert
hie/si,hatt/etgëttmoderniséiert
mirgimoderniséiert
dirgittmoderniséiert
sigimoderniséiert
Passé composé
echsimoderniséiert ginn
dubassmoderniséiert ginn
hien/si,hatt/etassmoderniséiert ginn
mirsimoderniséiert ginn
dirsiddmoderniséiert ginn
sisimoderniséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmoderniséiert ginn
duwaarsmoderniséiert ginn
hien/si,hatt/etwarmoderniséiert ginn
mirwaremoderniséiert ginn
dirwaartmoderniséiert ginn
siwaremoderniséiert ginn
Futur I
echwäert moderniséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert moderniséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif moderniséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif moderniséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier moderniséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles