E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausmolen ausmalen, sich etw. vorstellen (D) – s'imaginer qch. (F)
Stammformen ausmolenmoolt ausausgemoolt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmolen aus
dumools aus
hien/si,hatt/etmoolt aus
mirmolen aus
dirmoolt aus
simolen aus
Pass compos
echhunnausgemoolt
duhuesausgemoolt
hien/si,hatt/ethuetausgemoolt
mirhunnausgemoolt
dirhuttausgemoolt
sihunnausgemoolt
Plus-que-parfait
echhatausgemoolt
duhasausgemoolt
hien/si,hatt/ethatausgemoolt
mirhatenausgemoolt
dirhatausgemoolt
sihatenausgemoolt
Futur I
echwäert ausmolen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgemoolt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausmolen
dugéifsausmolen
hien/si,hatt/etgéifausmolen
mirgéifenausmolen
dirgéiftausmolen
sigéifenausmolen
Conditionnel Pass compos
echhttausgemoolt
duhssausgemoolt
hien/si,hatt/ethttausgemoolt
mirhttenausgemoolt
dirhttausgemoolt
sihttenausgemoolt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermol aus!
Plurielmoolt aus!
ausgemoolt
ausmolen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgemoolt
dugëssausgemoolt
hie/si,hatt/etgëttausgemoolt
mirginnausgemoolt
dirgittausgemoolt
siginnausgemoolt
Pass compos
echsinnausgemoolt ginn
dubassausgemoolt ginn
hien/si,hatt/etassausgemoolt ginn
mirsinnausgemoolt ginn
dirsiddausgemoolt ginn
sisinnausgemoolt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgemoolt ginn
duwaarsausgemoolt ginn
hien/si,hatt/etwarausgemoolt ginn
mirwarenausgemoolt ginn
dirwaartausgemoolt ginn
siwarenausgemoolt ginn
Futur I
echwäert ausgemoolt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgemoolt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgemoolt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgemoolt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgemoolt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bemolennnermolenmolenofmolenvermolenvirmolen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles