E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bemol-en bemalen (D) – peindre, girffoner (F)
Stammformen bemol-enbemool-tbemool-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbemol-en
dubemool-s
hien/si,hatt/etbemool-t
mirbemol-en
dirbemool-t
sibemol-en
Pass compos
echhubemool-t
duhuesbemool-t
hien/si,hatt/ethuetbemool-t
mirhubemool-t
dirhuttbemool-t
sihubemool-t
Plus-que-parfait
echhatbemool-t
duhasbemool-t
hien/si,hatt/ethatbemool-t
mirhatebemool-t
dirhatbemool-t
sihatebemool-t
Futur I
echwäert bemol-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bemool-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbemol-en
dugéifsbemol-en
hien/si,hatt/etgéifbemol-en
mirgéifebemol-en
dirgéiftbemol-en
sigéifebemol-en
Conditionnel Pass compos
echhttbemool-t
duhssbemool-t
hien/si,hatt/ethttbemool-t
mirhättebemool-t
dirhttbemool-t
sihättebemool-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbemol!
Plurielbemool-t!
bemool-t
bemol-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibemool-t
dugëssbemool-t
hie/si,hatt/etgëttbemool-t
mirgibemool-t
dirgittbemool-t
sigibemool-t
Pass compos
echsibemool-t ginn
dubassbemool-t ginn
hien/si,hatt/etassbemool-t ginn
mirsibemool-t ginn
dirsiddbemool-t ginn
sisibemool-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbemool-t ginn
duwaarsbemool-t ginn
hien/si,hatt/etwarbemool-t ginn
mirwarebemool-t ginn
dirwaartbemool-t ginn
siwarebemool-t ginn
Futur I
echwäert bemool-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bemool-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bemool-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bemool-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bemool-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmol-ennnermol-enmol-enofmol-envermol-envirmol-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles