E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nnermolen untermalen (D)
Stammformen nnermolennnermooltnnermoolt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (nner-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnermolen
dunnermools
hien/si,hatt/etnnermoolt
mirnnermolen
dirnnermoolt
sinnermolen
Pass compos
echhunnnnermoolt
duhuesnnermoolt
hien/si,hatt/ethuetnnermoolt
mirhunnnnermoolt
dirhuttnnermoolt
sihunnnnermoolt
Plus-que-parfait
echhatnnermoolt
duhasnnermoolt
hien/si,hatt/ethatnnermoolt
mirhatennnermoolt
dirhatnnermoolt
sihatennnermoolt
Futur I
echwäert nnermolen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnermoolt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnermolen
dugéifsnnermolen
hien/si,hatt/etgéifnnermolen
mirgéifennnermolen
dirgéiftnnermolen
sigéifennnermolen
Conditionnel Pass compos
echhttnnermoolt
duhssnnermoolt
hien/si,hatt/ethttnnermoolt
mirhttennnermoolt
dirhttnnermoolt
sihttennnermoolt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnermol!
Plurielnnermoolt!
nnermoolt
nnermolen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnnnermoolt
dugëssnnermoolt
hie/si,hatt/etgëttnnermoolt
mirginnnnermoolt
dirgittnnermoolt
siginnnnermoolt
Pass compos
echsinnnnermoolt ginn
dubassnnermoolt ginn
hien/si,hatt/etassnnermoolt ginn
mirsinnnnermoolt ginn
dirsiddnnermoolt ginn
sisinnnnermoolt ginn
Plus-que-parfait
echwarnnermoolt ginn
duwaarsnnermoolt ginn
hien/si,hatt/etwarnnermoolt ginn
mirwarennnermoolt ginn
dirwaartnnermoolt ginn
siwarennnermoolt ginn
Futur I
echwäert nnermoolt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnermoolt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif nnermoolt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif nnermoolt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier nnermoolt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmolenbemolenmolenofmolenvermolenvirmolen
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles