E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermol-en vermalen (D)
Stammformen vermol-envermool-tvermool-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermol-en
duvermool-s
hien/si,hatt/etvermool-t
mirvermol-en
dirvermool-t
sivermol-en
Pass compos
echhuvermool-t
duhuesvermool-t
hien/si,hatt/ethuetvermool-t
mirhuvermool-t
dirhuttvermool-t
sihuvermool-t
Plus-que-parfait
echhatvermool-t
duhasvermool-t
hien/si,hatt/ethatvermool-t
mirhatevermool-t
dirhatvermool-t
sihatevermool-t
Futur I
echwäert vermol-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermool-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermol-en
dugéifsvermol-en
hien/si,hatt/etgéifvermol-en
mirgéifevermol-en
dirgéiftvermol-en
sigéifevermol-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermool-t
duhssvermool-t
hien/si,hatt/ethttvermool-t
mirhättevermool-t
dirhttvermool-t
sihättevermool-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermol!
Plurielvermool-t!
vermool-t
vermol-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermool-t
dugëssvermool-t
hie/si,hatt/etgëttvermool-t
mirgivermool-t
dirgittvermool-t
sigivermool-t
Pass compos
echsivermool-t ginn
dubassvermool-t ginn
hien/si,hatt/etassvermool-t ginn
mirsivermool-t ginn
dirsiddvermool-t ginn
sisivermool-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvermool-t ginn
duwaarsvermool-t ginn
hien/si,hatt/etwarvermool-t ginn
mirwarevermool-t ginn
dirwaartvermool-t ginn
siwarevermool-t ginn
Futur I
echwäert vermool-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermool-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermool-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermool-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermool-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmol-enbemol-ennnermol-enmol-enofmol-envirmol-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles