E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virmol-en vormalen (D)
Stammformen virmol-enmool-t virvirge-mool-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmol-e vir
dumool-s vir
hien/si,hatt/etmool-t vir
mirmol-e vir
dirmool-t vir
simol-e vir
Pass compos
echhuvirge-mool-t
duhuesvirge-mool-t
hien/si,hatt/ethuetvirge-mool-t
mirhuvirge-mool-t
dirhuttvirge-mool-t
sihuvirge-mool-t
Plus-que-parfait
echhatvirge-mool-t
duhasvirge-mool-t
hien/si,hatt/ethatvirge-mool-t
mirhatevirge-mool-t
dirhatvirge-mool-t
sihatevirge-mool-t
Futur I
echwäert virmol-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-mool-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirmol-en
dugéifsvirmol-en
hien/si,hatt/etgéifvirmol-en
mirgéifevirmol-en
dirgéiftvirmol-en
sigéifevirmol-en
Conditionnel Pass compos
echhttvirge-mool-t
duhssvirge-mool-t
hien/si,hatt/ethttvirge-mool-t
mirhättevirge-mool-t
dirhttvirge-mool-t
sihättevirge-mool-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermol vir!
Plurielmool-t vir!
virge-mool-t
virmol-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivirge-mool-t
dugëssvirge-mool-t
hie/si,hatt/etgëttvirge-mool-t
mirgivirge-mool-t
dirgittvirge-mool-t
sigivirge-mool-t
Pass compos
echsivirge-mool-t ginn
dubassvirge-mool-t ginn
hien/si,hatt/etassvirge-mool-t ginn
mirsivirge-mool-t ginn
dirsiddvirge-mool-t ginn
sisivirge-mool-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvirge-mool-t ginn
duwaarsvirge-mool-t ginn
hien/si,hatt/etwarvirge-mool-t ginn
mirwarevirge-mool-t ginn
dirwaartvirge-mool-t ginn
siwarevirge-mool-t ginn
Futur I
echwäert virge-mool-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virge-mool-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif virge-mool-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif virge-mool-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier virge-mool-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmol-enbemol-ennnermol-enmol-enofmol-envermol-en
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles