E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
demoléieren demolieren (D) – démolir (F)
Stammformen dedemoléierendedemoléiertdedemoléiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedemoléieren
dudedemoléiers
hien/si,hatt/etdedemoléiert
mirdedemoléieren
dirdedemoléiert
sidedemoléieren
Passé composé
echhunndedemoléiert
duhuesdedemoléiert
hien/si,hatt/ethuetdedemoléiert
mirhunndedemoléiert
dirhuttdedemoléiert
sihunndedemoléiert
Plus-que-parfait
echhatdedemoléiert
duhasdedemoléiert
hien/si,hatt/ethatdedemoléiert
mirhatendedemoléiert
dirhatdedemoléiert
sihatendedemoléiert
Futur I
echwäert demoléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedemoléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemoléieren
dugéifsdemoléieren
hien/si,hatt/etgéifdemoléieren
mirgéifendemoléieren
dirgéiftdemoléieren
sigéifendemoléieren
Conditionnel Passé composé
echhättdedemoléiert
duhässdedemoléiert
hien/si,hatt/ethättdedemoléiert
mirhättendedemoléiert
dirhättdedemoléiert
sihättendedemoléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedemoléier!
Plurieldedemoléiert!
dedemoléiert
demoléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndedemoléiert
dugëssdedemoléiert
hie/si,hatt/etgëttdedemoléiert
mirginndedemoléiert
dirgittdedemoléiert
siginndedemoléiert
Passé composé
echsinndedemoléiert ginn
dubassdedemoléiert ginn
hien/si,hatt/etassdedemoléiert ginn
mirsinndedemoléiert ginn
dirsidddedemoléiert ginn
sisinndedemoléiert ginn
Plus-que-parfait
echwardedemoléiert ginn
duwaarsdedemoléiert ginn
hien/si,hatt/etwardedemoléiert ginn
mirwarendedemoléiert ginn
dirwaartdedemoléiert ginn
siwarendedemoléiert ginn
Futur I
echwäert dedemoléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedemoléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif dedemoléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif dedemoléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier dedemoléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles