E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ablennen einblenden (D) – montrer, insrer (F) – to fade in, to superimpose (E)
Stammformen ablennenblennt anageblennt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echblennen an
dublenns an
hien/si,hatt/etblennt an
mirblennen an
dirblennt an
siblennen an
Pass compos
echhunnageblennt
duhuesageblennt
hien/si,hatt/ethuetageblennt
mirhunnageblennt
dirhuttageblennt
sihunnageblennt
Plus-que-parfait
echhatageblennt
duhasageblennt
hien/si,hatt/ethatageblennt
mirhatenageblennt
dirhatageblennt
sihatenageblennt
Modale Futur I
echwäert ablennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageblennt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifablennen
dugéifsablennen
hien/si,hatt/etgéifablennen
mirgéifenablennen
dirgéiftablennen
sigéifenablennen
Conditionnel pass compos
echhttageblennt
duhssageblennt
hien/si,hatt/ethttageblennt
mirhttenageblennt
dirhttageblennt
sihttenageblennt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblenn an!
Plurielblennt an!
ageblennt
ablennen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnageblennt
dugëssageblennt
hie/si,hatt/etgëttageblennt
mirginnageblennt
dirgittageblennt
siginnageblennt
Pass compos
echsinnageblennt ginn
dubassageblennt ginn
hien/si,hatt/etassageblennt ginn
mirsinnageblennt ginn
dirsiddageblennt ginn
sisinnageblennt ginn
Plus-que-parfait
echwarageblennt ginn
duwaarsageblennt ginn
hien/si,hatt/etwarageblennt ginn
mirwarenageblennt ginn
dirwaartageblennt ginn
siwarenageblennt ginn
Modale Futur I
echwäert ageblennt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ageblennt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ageblennt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ageblennt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ageblennt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausblennenblennenofblennenverblennen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles