E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mondialiséieren globalisieren (D) – mondialiser (F)
Stammformen mondialiséierenmondialiséiertmondialiséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmondialiséieren
dumondialiséiers
hien/si,hatt/etmondialiséiert
mirmondialiséieren
dirmondialiséiert
simondialiséieren
Passé composé
echhumondialiséiert
duhuesmondialiséiert
hien/si,hatt/ethuetmondialiséiert
mirhumondialiséiert
dirhuttmondialiséiert
sihumondialiséiert
Plus-que-parfait
echhatmondialiséiert
duhasmondialiséiert
hien/si,hatt/ethatmondialiséiert
mirhatemondialiséiert
dirhatmondialiséiert
sihatemondialiséiert
Futur I
echwäert mondialiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mondialiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmondialiséieren
dugéifsmondialiséieren
hien/si,hatt/etgéifmondialiséieren
mirgéifemondialiséieren
dirgéiftmondialiséieren
sigéifemondialiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättmondialiséiert
duhässmondialiséiert
hien/si,hatt/ethättmondialiséiert
mirhättemondialiséiert
dirhättmondialiséiert
sihättemondialiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermondialiséier!
Plurielmondialiséiert!
mondialiséiert
mondialiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimondialiséiert
dugëssmondialiséiert
hie/si,hatt/etgëttmondialiséiert
mirgimondialiséiert
dirgittmondialiséiert
sigimondialiséiert
Passé composé
echsimondialiséiert ginn
dubassmondialiséiert ginn
hien/si,hatt/etassmondialiséiert ginn
mirsimondialiséiert ginn
dirsiddmondialiséiert ginn
sisimondialiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmondialiséiert ginn
duwaarsmondialiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarmondialiséiert ginn
mirwaremondialiséiert ginn
dirwaartmondialiséiert ginn
siwaremondialiséiert ginn
Futur I
echwäert mondialiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mondialiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif mondialiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif mondialiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier mondialiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles