E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
munkelen munkeln, heimlich verbreiten, raunen (D)
Stammformen munkelenmunkeltgemunkelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten monkelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmunkelen
dumunkels
hien/si,hatt/etmunkelt
mirmunkelen
dirmunkelt
simunkelen
Pass compos
echhugemunkelt
duhuesgemunkelt
hien/si,hatt/ethuetgemunkelt
mirhugemunkelt
dirhuttgemunkelt
sihugemunkelt
Plus-que-parfait
echhatgemunkelt
duhasgemunkelt
hien/si,hatt/ethatgemunkelt
mirhategemunkelt
dirhatgemunkelt
sihategemunkelt
Futur I
echwäert munkelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemunkelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmunkelen
dugéifsmunkelen
hien/si,hatt/etgéifmunkelen
mirgéifemunkelen
dirgéiftmunkelen
sigéifemunkelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemunkelt
duhssgemunkelt
hien/si,hatt/ethttgemunkelt
mirhättegemunkelt
dirhttgemunkelt
sihättegemunkelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermunkel!
Plurielmunkelt!
gemunkelt
munkelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigemunkelt
dugëssgemunkelt
hie/si,hatt/etgëttgemunkelt
mirgigemunkelt
dirgittgemunkelt
sigigemunkelt
Pass compos
echsigemunkelt ginn
dubassgemunkelt ginn
hien/si,hatt/etassgemunkelt ginn
mirsigemunkelt ginn
dirsiddgemunkelt ginn
sisigemunkelt ginn
Plus-que-parfait
echwargemunkelt ginn
duwaarsgemunkelt ginn
hien/si,hatt/etwargemunkelt ginn
mirwaregemunkelt ginn
dirwaartgemunkelt ginn
siwaregemunkelt ginn
Futur I
echwäert gemunkelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemunkelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gemunkelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gemunkelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gemunkelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles