E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
demontéieren demontieren, auseinandernehmen (D)démonter (F)
Stammformen demontéierendemontéiertdemontéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdemontéieren
dudemontéiers
hien/si,hatt/etdemontéiert
mirdemontéieren
dirdemontéiert
sidemontéieren
Passé composé
echhunndemontéiert
duhuesdemontéiert
hien/si,hatt/ethuetdemontéiert
mirhunndemontéiert
dirhuttdemontéiert
sihunndemontéiert
Plus-que-parfait
echhatdemontéiert
duhasdemontéiert
hien/si,hatt/ethatdemontéiert
mirhatendemontéiert
dirhatdemontéiert
sihatendemontéiert
Futur I
echwäert demontéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demontéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdemontéieren
dugéifsdemontéieren
hien/si,hatt/etgéifdemontéieren
mirgéifendemontéieren
dirgéiftdemontéieren
sigéifendemontéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdemontéiert
duhässdemontéiert
hien/si,hatt/ethättdemontéiert
mirhättendemontéiert
dirhättdemontéiert
sihättendemontéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdemontéier!
Plurieldemontéiert!
demontéiert
demontéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginndemontéiert
dugëssdemontéiert
hie/si,hatt/etgëttdemontéiert
mirginndemontéiert
dirgittdemontéiert
siginndemontéiert
Passé composé
echsinndemontéiert ginn
dubassdemontéiert ginn
hien/si,hatt/etassdemontéiert ginn
mirsinndemontéiert ginn
dirsidddemontéiert ginn
sisinndemontéiert ginn
Plus-que-parfait
echwardemontéiert ginn
duwaarsdemontéiert ginn
hien/si,hatt/etwardemontéiert ginn
mirwarendemontéiert ginn
dirwaartdemontéiert ginn
siwarendemontéiert ginn
Futur I
echwäert demontéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert demontéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif demontéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif demontéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier demontéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
montéierenofmontéierenremontéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles