E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofmont-éier-en abmontieren, abbauen (D) – démonter (F)
Stammformen ofmont-éier-enmont-éier-t ofofmont-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echmont-éier-en of
dumont-éier-s of
hien/si,hatt/etmont-éier-t of
mirmont-éier-en of
dirmont-éier-t of
simont-éier-en of
Passé composé
echhunnofmont-éier-t
duhuesofmont-éier-t
hien/si,hatt/ethuetofmont-éier-t
mirhunnofmont-éier-t
dirhuttofmont-éier-t
sihunnofmont-éier-t
Plus-que-parfait
echhatofmont-éier-t
duhasofmont-éier-t
hien/si,hatt/ethatofmont-éier-t
mirhatenofmont-éier-t
dirhatofmont-éier-t
sihatenofmont-éier-t
Modale Futur I
echwäert ofmont-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofmont-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofmont-éier-en
dugéifsofmont-éier-en
hien/si,hatt/etgéifofmont-éier-en
mirgéifenofmont-éier-en
dirgéiftofmont-éier-en
sigéifenofmont-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättofmont-éier-t
duhässofmont-éier-t
hien/si,hatt/ethättofmont-éier-t
mirhättenofmont-éier-t
dirhättofmont-éier-t
sihättenofmont-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermont-éier of!
Plurielmont-éier-t of!
ofmont-éier-t
ofmont-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnofmont-éier-t
dugëssofmont-éier-t
hie/si,hatt/etgëttofmont-éier-t
mirginnofmont-éier-t
dirgittofmont-éier-t
siginnofmont-éier-t
Passé composé
echsinnofmont-éier-t ginn
dubassofmont-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassofmont-éier-t ginn
mirsinnofmont-éier-t ginn
dirsiddofmont-éier-t ginn
sisinnofmont-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofmont-éier-t ginn
duwaarsofmont-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarofmont-éier-t ginn
mirwarenofmont-éier-t ginn
dirwaartofmont-éier-t ginn
siwarenofmont-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert ofmont-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ofmont-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofmont-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofmont-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier ofmont-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
demont-éier-enmont-éier-enremont-éier-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles