E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermonteren ermutigen (D)encourager (F)
Stammformen ermonterenermontertermontert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echermonteren
duermonters
hien/si,hatt/etermontert
mirermonteren
dirermontert
siermonteren
Pass compos
echhunnermontert
duhuesermontert
hien/si,hatt/ethuetermontert
mirhunnermontert
dirhuttermontert
sihunnermontert
Plus-que-parfait
echhatermontert
duhasermontert
hien/si,hatt/ethatermontert
mirhatenermontert
dirhatermontert
sihatenermontert
Futur I
echwäert ermonteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermontert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermonteren
dugéifsermonteren
hien/si,hatt/etgéifermonteren
mirgéifenermonteren
dirgéiftermonteren
sigéifenermonteren
Conditionnel Pass compos
echhttermontert
duhssermontert
hien/si,hatt/ethttermontert
mirhttenermontert
dirhttermontert
sihttenermontert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermonter!
Plurielermontert!
ermontert
ermonteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnermontert
dugëssermontert
hie/si,hatt/etgëttermontert
mirginnermontert
dirgittermontert
siginnermontert
Pass compos
echsinnermontert ginn
dubassermontert ginn
hien/si,hatt/etassermontert ginn
mirsinnermontert ginn
dirsiddermontert ginn
sisinnermontert ginn
Plus-que-parfait
echwarermontert ginn
duwaarsermontert ginn
hien/si,hatt/etwarermontert ginn
mirwarenermontert ginn
dirwaartermontert ginn
siwarenermontert ginn
Futur I
echwäert ermontert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermontert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ermontert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ermontert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ermontert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opmonteren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles