E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
nomooss-en nachmessen (D)mesurer nouveau (F)
Stammformen nomooss-enmooss-t nonoge-mooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmooss-en no
dumoos-s no
hien/si,hatt/etmooss-t no
mirmooss-en no
dirmooss-t no
simooss-en no
Pass compos
echhunnnoge-mooss
duhuesnoge-mooss
hien/si,hatt/ethuetnoge-mooss
mirhunnnoge-mooss
dirhuttnoge-mooss
sihunnnoge-mooss
Plus-que-parfait
echhatnoge-mooss
duhasnoge-mooss
hien/si,hatt/ethatnoge-mooss
mirhatennoge-mooss
dirhatnoge-mooss
sihatennoge-mooss
Futur I
echwäert nomooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-mooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnomooss-en
dugéifsnomooss-en
hien/si,hatt/etgéifnomooss-en
mirgéifennomooss-en
dirgéiftnomooss-en
sigéifennomooss-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-mooss
duhssnoge-mooss
hien/si,hatt/ethttnoge-mooss
mirhttennoge-mooss
dirhttnoge-mooss
sihttennoge-mooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermooss no!
Plurielmoss-t no!
noge-mooss
nomooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmooss-enbemooss-enerofmooss-enmooss-enopmooss-enumooss-envermooss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles