E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermooss-en vermessen (D)mesurer (F)
Stammformen vermooss-envermooss-tvermooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten miessen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermooss-en
duvermoos-s
hien/si,hatt/etvermooss-t
mirvermooss-en
dirvermooss-t
sivermooss-en
Pass compos
echhuvermooss
duhuesvermooss
hien/si,hatt/ethuetvermooss
mirhuvermooss
dirhuttvermooss
sihuvermooss
Plus-que-parfait
echhatvermooss
duhasvermooss
hien/si,hatt/ethatvermooss
mirhatevermooss
dirhatvermooss
sihatevermooss
Futur I
echwäert vermooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermooss-en
dugéifsvermooss-en
hien/si,hatt/etgéifvermooss-en
mirgéifevermooss-en
dirgéiftvermooss-en
sigéifevermooss-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermooss
duhssvermooss
hien/si,hatt/ethttvermooss
mirhättevermooss
dirhttvermooss
sihättevermooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermooss!
Plurielvermoss-t!
vermooss
vermooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmooss-enbemooss-enerofmooss-enmooss-ennomooss-enopmooss-enumooss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles