E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofblennen abblenden (D)diaphragmer (F)to dim (E)
Stammformen ofblennenblennt ofofgeblennt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echblennen of
dublenns of
hien/si,hatt/etblennt of
mirblennen of
dirblennt of
siblennen of
Pass compos
echhunnofgeblennt
duhuesofgeblennt
hien/si,hatt/ethuetofgeblennt
mirhunnofgeblennt
dirhuttofgeblennt
sihunnofgeblennt
Plus-que-parfait
echhatofgeblennt
duhasofgeblennt
hien/si,hatt/ethatofgeblennt
mirhatenofgeblennt
dirhatofgeblennt
sihatenofgeblennt
Futur I
echwäert ofblennen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeblennt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofblennen
dugéifsofblennen
hien/si,hatt/etgéifofblennen
mirgéifenofblennen
dirgéiftofblennen
sigéifenofblennen
Conditionnel Pass compos
echhttofgeblennt
duhssofgeblennt
hien/si,hatt/ethttofgeblennt
mirhttenofgeblennt
dirhttofgeblennt
sihttenofgeblennt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblenn of!
Plurielblennt of!
ofgeblennt
ofblennen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgeblennt
dugëssofgeblennt
hie/si,hatt/etgëttofgeblennt
mirginnofgeblennt
dirgittofgeblennt
siginnofgeblennt
Pass compos
echsinnofgeblennt ginn
dubassofgeblennt ginn
hien/si,hatt/etassofgeblennt ginn
mirsinnofgeblennt ginn
dirsiddofgeblennt ginn
sisinnofgeblennt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgeblennt ginn
duwaarsofgeblennt ginn
hien/si,hatt/etwarofgeblennt ginn
mirwarenofgeblennt ginn
dirwaartofgeblennt ginn
siwarenofgeblennt ginn
Futur I
echwäert ofgeblennt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgeblennt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgeblennt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgeblennt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgeblennt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ablennenausblennenblennenverblennen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles