E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
motz-en motzen (D)rler (F)
Stammformen motz-enmotz-tge-motz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmotz-en
dumotz
hien/si,hatt/etmotz-t
mirmotz-en
dirmotz-t
simotz-en
Pass compos
echhuge-motz-t
duhuesge-motz-t
hien/si,hatt/ethuetge-motz-t
mirhuge-motz-t
dirhuttge-motz-t
sihuge-motz-t
Plus-que-parfait
echhatge-motz-t
duhasge-motz-t
hien/si,hatt/ethatge-motz-t
mirhatege-motz-t
dirhatge-motz-t
sihatege-motz-t
Futur I
echwäert motz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-motz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmotz-en
dugéifsmotz-en
hien/si,hatt/etgéifmotz-en
mirgéifemotz-en
dirgéiftmotz-en
sigéifemotz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-motz-t
duhssge-motz-t
hien/si,hatt/ethttge-motz-t
mirhättege-motz-t
dirhttge-motz-t
sihättege-motz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermotz!
Plurielmotz-t!
ge-motz-t
motz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles