E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermudden vermuten (D) – supposer (F)
Stammformen vermuddenvermuttvermutt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Prefigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echvermudden
duvermutts
hien/si,hatt/etvermutt
mirvermudden
dirvermutt
sivermudden
Pass compos
echhuvermutt
duhuesvermutt
hien/si,hatt/ethuetvermutt
mirhuvermutt
dirhuttvermutt
sihuvermutt
Plus-que-parfait
echhatvermutt
duhasvermutt
hien/si,hatt/ethatvermutt
mirhatevermutt
dirhatvermutt
sihatevermutt
Modale Futur I
echwäert vermudden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert vermutt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermudden
dugéifsvermudden
hien/si,hatt/etgéifvermudden
mirgéifevermudden
dirgéiftvermudden
sigéifevermudden
Conditionnel pass compos
echhttvermutt
duhssvermutt
hien/si,hatt/ethttvermutt
mirhättevermutt
dirhttvermutt
sihättevermutt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermutt!
Plurielvermutt!
vermutt
vermudden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgivermutt
dugëssvermutt
hie/si,hatt/etgëttvermutt
mirgivermutt
dirgittvermutt
sigivermutt
Pass compos
echsivermutt ginn
dubassvermutt ginn
hien/si,hatt/etassvermutt ginn
mirsivermutt ginn
dirsiddvermutt ginn
sisivermutt ginn
Plus-que-parfait
echwarvermutt ginn
duwaarsvermutt ginn
hien/si,hatt/etwarvermutt ginn
mirwarevermutt ginn
dirwaartvermutt ginn
siwarevermutt ginn
Modale Futur I
echwäert vermutt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert vermutt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermutt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermutt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier vermutt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zoumudden
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles