E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermudd-en vermuten (D)supposer (F)
Stammformen vermudd-envermut-tvermut-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermudd-en
duvermutt-s
hien/si,hatt/etvermut-t
mirvermudd-en
dirvermut-t
sivermudd-en
Pass compos
echhuvermut-t
duhuesvermut-t
hien/si,hatt/ethuetvermut-t
mirhuvermut-t
dirhuttvermut-t
sihuvermut-t
Plus-que-parfait
echhatvermut-t
duhasvermut-t
hien/si,hatt/ethatvermut-t
mirhatevermut-t
dirhatvermut-t
sihatevermut-t
Futur I
echwäert vermudd-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermut-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermudd-en
dugéifsvermudd-en
hien/si,hatt/etgéifvermudd-en
mirgéifevermudd-en
dirgéiftvermudd-en
sigéifevermudd-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermut-t
duhssvermut-t
hien/si,hatt/ethttvermut-t
mirhättevermut-t
dirhttvermut-t
sihättevermut-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermutt!
Plurielvermut-t!
vermut-t
vermudd-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermut-t
dugëssvermut-t
hie/si,hatt/etgëttvermut-t
mirgivermut-t
dirgittvermut-t
sigivermut-t
Pass compos
echsivermut-t ginn
dubassvermut-t ginn
hien/si,hatt/etassvermut-t ginn
mirsivermut-t ginn
dirsiddvermut-t ginn
sisivermut-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvermut-t ginn
duwaarsvermut-t ginn
hien/si,hatt/etwarvermut-t ginn
mirwarevermut-t ginn
dirwaartvermut-t ginn
siwarevermut-t ginn
Futur I
echwäert vermut-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermut-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermut-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermut-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermut-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zoumudd-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles