E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoumudden zumuten (D)exiger (F)
Stammformen zoumuddenmutt zouzougemutt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmudden zou
dumutts zou
hien/si,hatt/etmutt zou
mirmudden zou
dirmutt zou
simudden zou
Pass compos
echhunnzougemutt
duhueszougemutt
hien/si,hatt/ethuetzougemutt
mirhunnzougemutt
dirhuttzougemutt
sihunnzougemutt
Plus-que-parfait
echhatzougemutt
duhaszougemutt
hien/si,hatt/ethatzougemutt
mirhatenzougemutt
dirhatzougemutt
sihatenzougemutt
Futur I
echwäert zoumudden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougemutt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoumudden
dugéifszoumudden
hien/si,hatt/etgéifzoumudden
mirgéifenzoumudden
dirgéiftzoumudden
sigéifenzoumudden
Conditionnel Pass compos
echhttzougemutt
duhsszougemutt
hien/si,hatt/ethttzougemutt
mirhttenzougemutt
dirhttzougemutt
sihttenzougemutt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermutt zou!
Plurielmutt zou!
zougemutt
zoumudden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougemutt
dugësszougemutt
hie/si,hatt/etgëttzougemutt
mirginnzougemutt
dirgittzougemutt
siginnzougemutt
Pass compos
echsinnzougemutt ginn
dubasszougemutt ginn
hien/si,hatt/etasszougemutt ginn
mirsinnzougemutt ginn
dirsiddzougemutt ginn
sisinnzougemutt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougemutt ginn
duwaarszougemutt ginn
hien/si,hatt/etwarzougemutt ginn
mirwarenzougemutt ginn
dirwaartzougemutt ginn
siwarenzougemutt ginn
Futur I
echwäert zougemutt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougemutt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougemutt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougemutt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougemutt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermudden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles