E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verblenn-en verblenden (D)aveugler (F)to blindfold (E)
Stammformen verblenn-enverblenn-tverblenn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverblenn-en
duverblenn-s
hien/si,hatt/etverblenn-t
mirverblenn-en
dirverblenn-t
siverblenn-en
Pass compos
echhuverblenn-t
duhuesverblenn-t
hien/si,hatt/ethuetverblenn-t
mirhuverblenn-t
dirhuttverblenn-t
sihuverblenn-t
Plus-que-parfait
echhatverblenn-t
duhasverblenn-t
hien/si,hatt/ethatverblenn-t
mirhateverblenn-t
dirhatverblenn-t
sihateverblenn-t
Futur I
echwäert verblenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verblenn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverblenn-en
dugéifsverblenn-en
hien/si,hatt/etgéifverblenn-en
mirgéifeverblenn-en
dirgéiftverblenn-en
sigéifeverblenn-en
Conditionnel Pass compos
echhttverblenn-t
duhssverblenn-t
hien/si,hatt/ethttverblenn-t
mirhätteverblenn-t
dirhttverblenn-t
sihätteverblenn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverblenn!
Plurielverblenn-t!
verblenn-t
verblenn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverblenn-t
dugëssverblenn-t
hie/si,hatt/etgëttverblenn-t
mirgiverblenn-t
dirgittverblenn-t
sigiverblenn-t
Pass compos
echsiverblenn-t ginn
dubassverblenn-t ginn
hien/si,hatt/etassverblenn-t ginn
mirsiverblenn-t ginn
dirsiddverblenn-t ginn
sisiverblenn-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverblenn-t ginn
duwaarsverblenn-t ginn
hien/si,hatt/etwarverblenn-t ginn
mirwareverblenn-t ginn
dirwaartverblenn-t ginn
siwareverblenn-t ginn
Futur I
echwäert verblenn-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verblenn-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verblenn-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verblenn-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verblenn-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ablenn-enausblenn-enblenn-enofblenn-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles