E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermuel-en vermahlen (D)moudre (F)
Stammformen vermuel-envermuel-tvermuel
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermuel-en
duvermuel-s
hien/si,hatt/etvermuel-t
mirvermuel-en
dirvermuel-t
sivermuel-en
Pass compos
echhuvermuel
duhuesvermuel
hien/si,hatt/ethuetvermuel
mirhuvermuel
dirhuttvermuel
sihuvermuel
Plus-que-parfait
echhatvermuel
duhasvermuel
hien/si,hatt/ethatvermuel
mirhatevermuel
dirhatvermuel
sihatevermuel
Futur I
echwäert vermuel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermuel hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermuel-en
dugéifsvermuel-en
hien/si,hatt/etgéifvermuel-en
mirgéifevermuel-en
dirgéiftvermuel-en
sigéifevermuel-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermuel
duhssvermuel
hien/si,hatt/ethttvermuel
mirhättevermuel
dirhttvermuel
sihättevermuel
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermuel!
Plurielvermuel-t!
vermuel
vermuel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermuel
dugëssvermuel
hie/si,hatt/etgëttvermuel
mirgivermuel
dirgittvermuel
sigivermuel
Pass compos
echsivermuel ginn
dubassvermuel ginn
hien/si,hatt/etassvermuel ginn
mirsivermuel ginn
dirsiddvermuel ginn
sisivermuel ginn
Plus-que-parfait
echwarvermuel ginn
duwaarsvermuel ginn
hien/si,hatt/etwarvermuel ginn
mirwarevermuel ginn
dirwaartvermuel ginn
siwarevermuel ginn
Futur I
echwäert vermuel ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermuel gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermuel
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermuel ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermuel ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
muel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles