E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermuerden ermorden (D)assassiner, tuer (F)
Stammformen ermuerdenermuertermuert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echermuerden
duermuerts
hien/si,hatt/etermuert
mirermuerden
dirermuert
siermuerden
Pass compos
echhunnermuert
duhuesermuert
hien/si,hatt/ethuetermuert
mirhunnermuert
dirhuttermuert
sihunnermuert
Plus-que-parfait
echhatermuert
duhasermuert
hien/si,hatt/ethatermuert
mirhatenermuert
dirhatermuert
sihatenermuert
Futur I
echwäert ermuerden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermuerden
dugéifsermuerden
hien/si,hatt/etgéifermuerden
mirgéifenermuerden
dirgéiftermuerden
sigéifenermuerden
Conditionnel Pass compos
echhttermuert
duhssermuert
hien/si,hatt/ethttermuert
mirhttenermuert
dirhttermuert
sihttenermuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermuert!
Plurielermuert!
ermuert
ermuerden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnermuert
dugëssermuert
hie/si,hatt/etgëttermuert
mirginnermuert
dirgittermuert
siginnermuert
Pass compos
echsinnermuert ginn
dubassermuert ginn
hien/si,hatt/etassermuert ginn
mirsinnermuert ginn
dirsiddermuert ginn
sisinnermuert ginn
Plus-que-parfait
echwarermuert ginn
duwaarsermuert ginn
hien/si,hatt/etwarermuert ginn
mirwarenermuert ginn
dirwaartermuert ginn
siwarenermuert ginn
Futur I
echwäert ermuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ermuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ermuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ermuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
muerden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles