E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
muerksen murksen (D) – cafouiller (F)
Stammformen muerksenmuerkstgemuerkst
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuerksen
dumuerks
hien/si,hatt/etmuerkst
mirmuerksen
dirmuerkst
simuerksen
Pass compos
echhugemuerkst
duhuesgemuerkst
hien/si,hatt/ethuetgemuerkst
mirhugemuerkst
dirhuttgemuerkst
sihugemuerkst
Plus-que-parfait
echhatgemuerkst
duhasgemuerkst
hien/si,hatt/ethatgemuerkst
mirhategemuerkst
dirhatgemuerkst
sihategemuerkst
Futur I
echwäert muerksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemuerkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmuerksen
dugéifsmuerksen
hien/si,hatt/etgéifmuerksen
mirgéifemuerksen
dirgéiftmuerksen
sigéifemuerksen
Conditionnel Pass compos
echhttgemuerkst
duhssgemuerkst
hien/si,hatt/ethttgemuerkst
mirhättegemuerkst
dirhttgemuerkst
sihättegemuerkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuerks!
Plurielmuerkst!
gemuerkst
muerksen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigemuerkst
dugëssgemuerkst
hie/si,hatt/etgëttgemuerkst
mirgigemuerkst
dirgittgemuerkst
sigigemuerkst
Pass compos
echsigemuerkst ginn
dubassgemuerkst ginn
hien/si,hatt/etassgemuerkst ginn
mirsigemuerkst ginn
dirsiddgemuerkst ginn
sisigemuerkst ginn
Plus-que-parfait
echwargemuerkst ginn
duwaarsgemuerkst ginn
hien/si,hatt/etwargemuerkst ginn
mirwaregemuerkst ginn
dirwaartgemuerkst ginn
siwaregemuerkst ginn
Futur I
echwäert gemuerkst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemuerkst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gemuerkst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gemuerkst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gemuerkst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ermuerksenofmuerksenvermuerksen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles