E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
multiplizéieren multiplizieren (D) – multipliquer (F)
Stammformen multiplizéierenmultiplizéiertmultiplizéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmultiplizéieren
dumultiplizéiers
hien/si,hatt/etmultiplizéiert
mirmultiplizéieren
dirmultiplizéiert
simultiplizéieren
Passé composé
echhumultiplizéiert
duhuesmultiplizéiert
hien/si,hatt/ethuetmultiplizéiert
mirhumultiplizéiert
dirhuttmultiplizéiert
sihumultiplizéiert
Plus-que-parfait
echhatmultiplizéiert
duhasmultiplizéiert
hien/si,hatt/ethatmultiplizéiert
mirhatemultiplizéiert
dirhatmultiplizéiert
sihatemultiplizéiert
Futur I
echwäert multiplizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert multiplizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmultiplizéieren
dugéifsmultiplizéieren
hien/si,hatt/etgéifmultiplizéieren
mirgéifemultiplizéieren
dirgéiftmultiplizéieren
sigéifemultiplizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättmultiplizéiert
duhässmultiplizéiert
hien/si,hatt/ethättmultiplizéiert
mirhättemultiplizéiert
dirhättmultiplizéiert
sihättemultiplizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermultiplizéier!
Plurielmultiplizéiert!
multiplizéiert
multiplizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimultiplizéiert
dugëssmultiplizéiert
hie/si,hatt/etgëttmultiplizéiert
mirgimultiplizéiert
dirgittmultiplizéiert
sigimultiplizéiert
Passé composé
echsimultiplizéiert ginn
dubassmultiplizéiert ginn
hien/si,hatt/etassmultiplizéiert ginn
mirsimultiplizéiert ginn
dirsiddmultiplizéiert ginn
sisimultiplizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarmultiplizéiert ginn
duwaarsmultiplizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarmultiplizéiert ginn
mirwaremultiplizéiert ginn
dirwaartmultiplizéiert ginn
siwaremultiplizéiert ginn
Futur I
echwäert multiplizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert multiplizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif multiplizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif multiplizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier multiplizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles