E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
multipliz-éier-en multiplizieren (D)multipliquer (F)
Stammformen multipliz-éier-enmultipliz-éier-tmultipliz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmultipliz-éier-en
dumultipliz-éier-s
hien/si,hatt/etmultipliz-éier-t
mirmultipliz-éier-en
dirmultipliz-éier-t
simultipliz-éier-en
Passé composé
echhumultipliz-éier-t
duhuesmultipliz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmultipliz-éier-t
mirhumultipliz-éier-t
dirhuttmultipliz-éier-t
sihumultipliz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmultipliz-éier-t
duhasmultipliz-éier-t
hien/si,hatt/ethatmultipliz-éier-t
mirhatemultipliz-éier-t
dirhatmultipliz-éier-t
sihatemultipliz-éier-t
Futur I
echwäert multipliz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert multipliz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmultipliz-éier-en
dugéifsmultipliz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmultipliz-éier-en
mirgéifemultipliz-éier-en
dirgéiftmultipliz-éier-en
sigéifemultipliz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmultipliz-éier-t
duhässmultipliz-éier-t
hien/si,hatt/ethättmultipliz-éier-t
mirhättemultipliz-éier-t
dirhättmultipliz-éier-t
sihättemultipliz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermultipliz-éier!
Plurielmultipliz-éier-t!
multipliz-éier-t
multipliz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimultipliz-éier-t
dugëssmultipliz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttmultipliz-éier-t
mirgimultipliz-éier-t
dirgittmultipliz-éier-t
sigimultipliz-éier-t
Passé composé
echsimultipliz-éier-t ginn
dubassmultipliz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassmultipliz-éier-t ginn
mirsimultipliz-éier-t ginn
dirsiddmultipliz-éier-t ginn
sisimultipliz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmultipliz-éier-t ginn
duwaarsmultipliz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarmultipliz-éier-t ginn
mirwaremultipliz-éier-t ginn
dirwaartmultipliz-éier-t ginn
siwaremultipliz-éier-t ginn
Futur I
echwäert multipliz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert multipliz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif multipliz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif multipliz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier multipliz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles