E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mumifiz-éier-en mumifizieren (D)momifier (F)
Stammformen mumifiz-éier-enmumifiz-éier-tmumifiz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmumifiz-éier-en
dumumifiz-éier-s
hien/si,hatt/etmumifiz-éier-t
mirmumifiz-éier-en
dirmumifiz-éier-t
simumifiz-éier-en
Passé composé
echhumumifiz-éier-t
duhuesmumifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmumifiz-éier-t
mirhumumifiz-éier-t
dirhuttmumifiz-éier-t
sihumumifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmumifiz-éier-t
duhasmumifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatmumifiz-éier-t
mirhatemumifiz-éier-t
dirhatmumifiz-éier-t
sihatemumifiz-éier-t
Futur I
echwäert mumifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mumifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmumifiz-éier-en
dugéifsmumifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmumifiz-éier-en
mirgéifemumifiz-éier-en
dirgéiftmumifiz-éier-en
sigéifemumifiz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmumifiz-éier-t
duhässmumifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättmumifiz-éier-t
mirhättemumifiz-éier-t
dirhättmumifiz-éier-t
sihättemumifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermumifiz-éier!
Plurielmumifiz-éier-t!
mumifiz-éier-t
mumifiz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgimumifiz-éier-t
dugëssmumifiz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttmumifiz-éier-t
mirgimumifiz-éier-t
dirgittmumifiz-éier-t
sigimumifiz-éier-t
Passé composé
echsimumifiz-éier-t ginn
dubassmumifiz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassmumifiz-éier-t ginn
mirsimumifiz-éier-t ginn
dirsiddmumifiz-éier-t ginn
sisimumifiz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmumifiz-éier-t ginn
duwaarsmumifiz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarmumifiz-éier-t ginn
mirwaremumifiz-éier-t ginn
dirwaartmumifiz-éier-t ginn
siwaremumifiz-éier-t ginn
Futur I
echwäert mumifiz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mumifiz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif mumifiz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif mumifiz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier mumifiz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles