E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
amummen einmummen (D)emmitoufler (F)
Stammformen amummenmummt anagemummt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmummen an
dumumms an
hien/si,hatt/etmummt an
mirmummen an
dirmummt an
simummen an
Pass compos
echhunnagemummt
duhuesagemummt
hien/si,hatt/ethuetagemummt
mirhunnagemummt
dirhuttagemummt
sihunnagemummt
Plus-que-parfait
echhatagemummt
duhasagemummt
hien/si,hatt/ethatagemummt
mirhatenagemummt
dirhatagemummt
sihatenagemummt
Futur I
echwäert amummen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemummt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamummen
dugéifsamummen
hien/si,hatt/etgéifamummen
mirgéifenamummen
dirgéiftamummen
sigéifenamummen
Conditionnel Pass compos
echhttagemummt
duhssagemummt
hien/si,hatt/ethttagemummt
mirhttenagemummt
dirhttagemummt
sihttenagemummt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermumm an!
Plurielmummt an!
agemummt
amummen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnagemummt
dugëssagemummt
hie/si,hatt/etgëttagemummt
mirginnagemummt
dirgittagemummt
siginnagemummt
Pass compos
echsinnagemummt ginn
dubassagemummt ginn
hien/si,hatt/etassagemummt ginn
mirsinnagemummt ginn
dirsiddagemummt ginn
sisinnagemummt ginn
Plus-que-parfait
echwaragemummt ginn
duwaarsagemummt ginn
hien/si,hatt/etwaragemummt ginn
mirwarenagemummt ginn
dirwaartagemummt ginn
siwarenagemummt ginn
Futur I
echwäert agemummt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemummt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif agemummt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif agemummt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier agemummt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermummen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles