E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermummen vermummen (D)encagouler (F)
Stammformen vermummenvermummtvermummt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermummen
duvermumms
hien/si,hatt/etvermummt
mirvermummen
dirvermummt
sivermummen
Pass compos
echhuvermummt
duhuesvermummt
hien/si,hatt/ethuetvermummt
mirhuvermummt
dirhuttvermummt
sihuvermummt
Plus-que-parfait
echhatvermummt
duhasvermummt
hien/si,hatt/ethatvermummt
mirhatevermummt
dirhatvermummt
sihatevermummt
Futur I
echwäert vermummen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermummt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermummen
dugéifsvermummen
hien/si,hatt/etgéifvermummen
mirgéifevermummen
dirgéiftvermummen
sigéifevermummen
Conditionnel Pass compos
echhttvermummt
duhssvermummt
hien/si,hatt/ethttvermummt
mirhättevermummt
dirhttvermummt
sihättevermummt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermumm!
Plurielvermummt!
vermummt
vermummen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermummt
dugëssvermummt
hie/si,hatt/etgëttvermummt
mirgivermummt
dirgittvermummt
sigivermummt
Pass compos
echsivermummt ginn
dubassvermummt ginn
hien/si,hatt/etassvermummt ginn
mirsivermummt ginn
dirsiddvermummt ginn
sisivermummt ginn
Plus-que-parfait
echwarvermummt ginn
duwaarsvermummt ginn
hien/si,hatt/etwarvermummt ginn
mirwarevermummt ginn
dirwaartvermummt ginn
siwarevermummt ginn
Futur I
echwäert vermummt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermummt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermummt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermummt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermummt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amummen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles