E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vermumm-en vermummen (D)encagouler (F)
Stammformen vermumm-envermumm-tvermumm-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermumm-en
duvermumm-s
hien/si,hatt/etvermumm-t
mirvermumm-en
dirvermumm-t
sivermumm-en
Pass compos
echhuvermumm-t
duhuesvermumm-t
hien/si,hatt/ethuetvermumm-t
mirhuvermumm-t
dirhuttvermumm-t
sihuvermumm-t
Plus-que-parfait
echhatvermumm-t
duhasvermumm-t
hien/si,hatt/ethatvermumm-t
mirhatevermumm-t
dirhatvermumm-t
sihatevermumm-t
Futur I
echwäert vermumm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermumm-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermumm-en
dugéifsvermumm-en
hien/si,hatt/etgéifvermumm-en
mirgéifevermumm-en
dirgéiftvermumm-en
sigéifevermumm-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermumm-t
duhssvermumm-t
hien/si,hatt/ethttvermumm-t
mirhättevermumm-t
dirhttvermumm-t
sihättevermumm-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermumm!
Plurielvermumm-t!
vermumm-t
vermumm-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivermumm-t
dugëssvermumm-t
hie/si,hatt/etgëttvermumm-t
mirgivermumm-t
dirgittvermumm-t
sigivermumm-t
Pass compos
echsivermumm-t ginn
dubassvermumm-t ginn
hien/si,hatt/etassvermumm-t ginn
mirsivermumm-t ginn
dirsiddvermumm-t ginn
sisivermumm-t ginn
Plus-que-parfait
echwarvermumm-t ginn
duwaarsvermumm-t ginn
hien/si,hatt/etwarvermumm-t ginn
mirwarevermumm-t ginn
dirwaartvermumm-t ginn
siwarevermumm-t ginn
Futur I
echwäert vermumm-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermumm-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif vermumm-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif vermumm-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier vermumm-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amumm-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles