E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mussen mssen (D)devoir (F)must (E)deber (P)
Stammformen mussenmussmussen / gemusst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten missen; du muss, du miss (2. P. Sg., Prteritum und Konjunktiv); bei Modalverbverwendung kann das Partizip auch missten lauten; veraltet: mouss, mousst (Prteritum)
Indikativ Aktiv
Prsent
echmuss
dumuss
hien/si,hatt/etmuss
mirmussen
dirmusst
simussen
Prtrit
echmusst
dumusst
hien/si,hatt/etmusst
mirmussten
dirmusst
simussten
Pass compos
echhumussen / gemusst
duhuesmussen / gemusst
hien/si,hatt/ethuetmussen / gemusst
mirhumussen / gemusst
dirhuttmussen / gemusst
sihumussen / gemusst
Plus-que-parfait
echhatmussen / gemusst
duhasmussen / gemusst
hien/si,hatt/ethatmussen / gemusst
mirhatemussen / gemusst
dirhatmussen / gemusst
sihatemussen / gemusst
Futur I
echwäert mussen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert mussen / gemusst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echmisst
dumisst
hien/si,hatt/etmisst
mirmissten
dirmisst
simissten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmussen
dugéifsmussen
hien/si,hatt/etgéifmussen
mirgéifemussen
dirgéiftmussen
sigéifemussen
Conditionnel Pass compos
echhttmussen / gemusst
duhssmussen / gemusst
hien/si,hatt/ethttmussen / gemusst
mirhättemussen / gemusst
dirhttmussen / gemusst
sihättemussen / gemusst
Imperativ Partizip Infinitiv
mussen / gemusst
mussen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles