E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausmusteren ausmustern (D) – rformer (F)
Stammformen ausmusterenmustert ausausgemustert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echmusteren aus
dumusters aus
hien/si,hatt/etmustert aus
mirmusteren aus
dirmustert aus
simusteren aus
Pass compos
echhunnausgemustert
duhuesausgemustert
hien/si,hatt/ethuetausgemustert
mirhunnausgemustert
dirhuttausgemustert
sihunnausgemustert
Plus-que-parfait
echhatausgemustert
duhasausgemustert
hien/si,hatt/ethatausgemustert
mirhatenausgemustert
dirhatausgemustert
sihatenausgemustert
Modale Futur I
echwäert ausmusteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgemustert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausmusteren
dugéifsausmusteren
hien/si,hatt/etgéifausmusteren
mirgéifenausmusteren
dirgéiftausmusteren
sigéifenausmusteren
Conditionnel pass compos
echhttausgemustert
duhssausgemustert
hien/si,hatt/ethttausgemustert
mirhttenausgemustert
dirhttausgemustert
sihttenausgemustert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermuster aus!
Plurielmustert aus!
ausgemustert
ausmusteren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgemustert
dugëssausgemustert
hie/si,hatt/etgëttausgemustert
mirginnausgemustert
dirgittausgemustert
siginnausgemustert
Pass compos
echsinnausgemustert ginn
dubassausgemustert ginn
hien/si,hatt/etassausgemustert ginn
mirsinnausgemustert ginn
dirsiddausgemustert ginn
sisinnausgemustert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgemustert ginn
duwaarsausgemustert ginn
hien/si,hatt/etwarausgemustert ginn
mirwarenausgemustert ginn
dirwaartausgemustert ginn
siwarenausgemustert ginn
Modale Futur I
echwäert ausgemustert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgemustert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgemustert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgemustert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgemustert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bemusteren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles