E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bemuster-en bemustern (D) – chantiller (F)
Stammformen bemuster-enbemuster-tbemuster-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Prefigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echbemuster-en
dubemuster-s
hien/si,hatt/etbemuster-t
mirbemuster-en
dirbemuster-t
sibemuster-en
Pass compos
echhubemuster-t
duhuesbemuster-t
hien/si,hatt/ethuetbemuster-t
mirhubemuster-t
dirhuttbemuster-t
sihubemuster-t
Plus-que-parfait
echhatbemuster-t
duhasbemuster-t
hien/si,hatt/ethatbemuster-t
mirhatebemuster-t
dirhatbemuster-t
sihatebemuster-t
Modale Futur I
echwäert bemuster-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert bemuster-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbemuster-en
dugéifsbemuster-en
hien/si,hatt/etgéifbemuster-en
mirgéifebemuster-en
dirgéiftbemuster-en
sigéifebemuster-en
Conditionnel pass compos
echhttbemuster-t
duhssbemuster-t
hien/si,hatt/ethttbemuster-t
mirhättebemuster-t
dirhttbemuster-t
sihättebemuster-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbemuster!
Plurielbemuster-t!
bemuster-t
bemuster-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgibemuster-t
dugëssbemuster-t
hie/si,hatt/etgëttbemuster-t
mirgibemuster-t
dirgittbemuster-t
sigibemuster-t
Pass compos
echsibemuster-t ginn
dubassbemuster-t ginn
hien/si,hatt/etassbemuster-t ginn
mirsibemuster-t ginn
dirsiddbemuster-t ginn
sisibemuster-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbemuster-t ginn
duwaarsbemuster-t ginn
hien/si,hatt/etwarbemuster-t ginn
mirwarebemuster-t ginn
dirwaartbemuster-t ginn
siwarebemuster-t ginn
Modale Futur I
echwäert bemuster-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert bemuster-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bemuster-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bemuster-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier bemuster-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausmuster-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles